Lokalizacja telefonów komórkowych

Rozwój technologiczny przyczynił się do tego, iż jesteśmy w stanie zlokalizować każdy żywotny lub nieżywotny przedmiot z dokładnością nawet do metra! Jednak czy wiemy czym jest to zjawisko? Namierzanie czy to telefonów czy innych cennych przedmiotów bazuje na lokalizacji współrzędnych ich położenia.

Po tym, następuje nanoszenie ich na właściwą topografię. Istnieje możliwość, namierzania telefonu poprzez numer komórkowy karty SIM. Jednak i ten sposób wymaga określenia lokalizacji przy pomocy - znanego kierowcom - systemu GPS. Zarówno pierwszy jak i drugi sposób, wykorzystuje technologię satelitarną. Niezależnie od tego, na jaki sposób się zdecydujemy, trzeba pamiętać o pewnych zasadach. Nie chodzi tu oczywiście o aspekt technologiczny, a moralny.

O ile ze śledzeniem własnych przedmiotów, nie wiążą się żadne konsekwencje. Trzeba jednak pamiętać, że śledzenie osób nad którymi nie sprawujemy opieki prawnej jest zwyczajnym ograniczeniem wolności, działaniem na granicy prawa. Wróćmy jednak do technologicznych aspektów. Jak już zostało wspomniane istnieją dwa sposoby namierzania. Pierwszy z nich bazuje na odczytywaniu lokalizacji za pomocą numeru telefonu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że ta metoda sprawdzi się jedynie w centrach wielkich miast. 

Tylko w wielkich metropoliach, występuje duże prawdopodobieństwo, że telefon znajdzie się w polu sygnału przynajmniej 3 stacji bazowych danego operatora. Bowiem tylko wtedy istnieją sporę szanse, że namierzenie przedmiotu będzie wyjątkowo precyzyjnie określone. System GPS, to drugi sposób umożliwiający namierzenie smartfona. Wielkim ułatwieniem jest fakt, iż współcześnie coraz więcej nowych telefonów posiada wbsiecią, a będziemy mogli zlokalizować go na mapie. Jednak wadą tego systemu jest fakt, iż możemy utracić sygnał, gdy komórka znajdzie się w zamkniętym pomieszczeniu. Ponadto potrzebne jest odpowiednie oprogramowanie, aby móc odebrać informacje o lokalizacji telefonu – na przykład Menedżer urządzeń Android, w telefonach posiadających ten system.

Story Page