Co to jest gps

Chyba każdy z nas z niego już korzystał. Nie każdy jednak korzystał z niego świadomie i nie zawsze w formie normalnej nawigacji. Mamy także alternatywne możliwości stosowania GPS, które przekażemy Wam nieco dalej. Tutaj powiemy ogólnie o tym czym jest GPS i jak funkcjonuje. Przygotowany był jeszcze w poprzednim wieku na terenie USA. Miął on za zadanie wspomagać działania militarne na całym świecie.

Jego początkowe założenia praktycznie nie zmieniły się współcześnie i wiele osób uważa, że nie jest dokładny, ale jednak spełnia doskonale swoje zadania. Cały system działa bardzo sprawnie. Składa się on z dwóch elementów. Pierwsza część to satelity, które znajdują się na orbicie. Jest ich 24 razem i znajdują się w podobnej odległości od siebie. Każda jest widoczna w określonym obszarze na ziemi. W praktyce widzimy ich połowę najczęściej, a przy korzystaniu odbiorniki biorą pod uwagę 4-5 satelit. Ostatecznie wystarczy już, by były tylko 3 satelity, by dało się uzyskać już w miarę dokładną lokalizację, której będzie można uwierzyć.

Drugą częścią całego systemu GPS będą odbiorniki, które są niewielkich rozmiarów i mają mikroporcesory, które odpowiadają za obliczenia, które dają odpowiedni wynik, gdy chodzi o nasze położenie. Dziś obliczenia są już realizowane na specjalnych wlutowanych układach, które znajdują się na odbiornikach. Oprogramowanie otrzymuje gotowe dane a więc konkretne położenie satelit i współrzędne.

Powszechnie określona jest prędkość z jaką rozchodzą się w atmosferze fale elektromagnetyczne. Jest to prędkość światła. W ten sposób będziemy znali czas wysłania sygnału z satelity do odbiornika. Czas ten będzie pozwalał na dokonanie dokładnych szacunków, które umożliwią nam obliczenie tego miejsca, w którym będziemy się znajdować. Systemy są dzięki temu bardzo dokładne i dają nam idealne obliczenie. Gotowe układy są w stanie oddać takie informacje z dużą dokładnością, dlatego rzeczywiście można im bez obaw zaufać, ponieważ cały proces obliczeń jest na wysokim poziomie.

Story Page